Skip to content

507 Crosby AveDeal, NJ 07723

Built 1965

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block40
Lot27
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,776
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,298,900
73%
Improvement Value:$474,700
27%
Total Assessment$1,773,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,893-2.3%
2024$24,446+66.0%
2023$14,726-0.5%
2022$14,793+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965