Skip to content

2 Brook DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1976

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Jul 22, 2019

Property Information

Block40
Lot77
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,498
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$860,900
64%
Improvement Value:$492,900
36%
Total Assessment$1,353,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,787-5.7%
2024$16,733+40.5%
2023$11,910-3.0%
2022$12,284-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft2,498DeedBook 9359, Page 6732Recorded7/25/2019

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4617, Page 568

Property Built

Built

Year Built: 1976