Skip to content

13 Fairway LnAsbury Park, NJ 07712

Built 1980

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Jun 9, 2020

Property Information

Block40
Lot95
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,588
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$872,500
86%
Improvement Value:$145,500
14%
Total Assessment$1,018,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,517-6.7%
2024$15,565+27.9%
2023$12,167-3.3%
2022$12,577-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000

From:

To:

Sq Ft2,588DeedBook 9434, Page 894Recorded8/17/2020

Property Sale

Sale
$417,000
DeedBook 8942, Page 4128

Property Sale

Sale
$417,000

From:

To:

Sq Ft2,588DeedBook 8942, Page 4128NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/9/2012

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 4827, Page 859

Property Built

Built

Year Built: 1980