Skip to content

9 Elm AveLong Branch, NJ 07740

Built 1916

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jun 11, 2021

Property Information

Block9
Lot68
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-O-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$552,800
75%
Improvement Value:$188,600
25%
Total Assessment$741,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,493+6.8%
2024$8,887-23.5%
2023$11,617+23.7%
2022$9,388+16.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 9529, Page 726Recorded7/21/2021

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 8856, Page 3342Recorded10/21/2010

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 8502, Page 2566Recorded10/12/2005

Property Built

Built

Year Built: 1916