Skip to content

51 Irving PlRed Bank, NJ 07701

Built 1910

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block100
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,218
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$522,400
61%
Improvement Value:$337,000
39%
Total Assessment$859,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,317+16.8%
2024$12,255+5.6%
2023$11,610+3.2%
2022$11,246+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910