Skip to content

218 Bergen PlRed Bank, NJ 07701

Built 1929

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Sep 11, 2019

Property Information

Block100
Lot30
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,000
59%
Improvement Value:$205,700
41%
Total Assessment$501,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,071+2.3%
2024$8,871+1.6%
2023$8,729+10.8%
2022$7,879+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 9369, Page 4009Recorded9/19/2019

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 9185, Page 9710NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/12/2016

Property Sale

Sale
$223,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 8008, Page 732Recorded3/2/2001

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4963, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1929