Skip to content

100 Pinckney RdRed Bank, NJ 07701

Built 1924

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
May 13, 2022

Property Information

Block114
Lot44
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1B 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,387
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,900
63%
Improvement Value:$238,900
37%
Total Assessment$645,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,073+14.9%
2024$9,641+3.2%
2023$9,344+2.7%
2022$9,095+4.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,387DeedBook 9595, Page 8755Recorded5/17/2022

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 8486, Page 2924Recorded8/16/2005

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 8415, Page 3461NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/13/2004

Property Built

Built

Year Built: 1924