Skip to content

276 Broad StRed Bank, NJ 07701

Built 1894
Commercial

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jun 29, 2011

Property Information

Block101
Lot24
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class19
DescriptionF2 G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,914
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$470,500
44%
Improvement Value:$587,100
56%
Total Assessment$1,057,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,590-7.2%
2024$20,037-3.9%
2023$20,860+3.1%
2022$20,239+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft2,914DeedBook 8898, Page 6780Recorded7/13/2011

Property Sale

Sale
$386,500
DeedBook 4814, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1894