Skip to content

103-105 Branch AveRed Bank, NJ 07701

Built 1901

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block107
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionF2 G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,745
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,200
33%
Improvement Value:$786,600
67%
Total Assessment$1,173,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,193+26.4%
2024$16,763+3.6%
2023$16,174+4.8%
2022$15,438+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1901