Skip to content

266 Spring StRed Bank, NJ 07701

Built 1901

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Jul 21, 2021

Property Information

Block111
Lot25
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,518
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$435,300
56%
Improvement Value:$338,600
44%
Total Assessment$773,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,164+1.3%
2024$12,013+15.9%
2023$10,362+2.5%
2022$10,110+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

Sq Ft1,518DeedBook 9532, Page 9912Recorded8/4/2021

Property Sale

Sale
$442,000

From:

To:

Sq Ft1,518DeedBook 9296, Page 1543Recorded7/9/2018

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,518DeedBook 8495, Page 5938Recorded9/16/2005

Property Sale

Sale
$269,900

From:

To:

DeedBook 5947, Page 420Recorded6/23/2000

Property Sale

Sale
$156,750
DeedBook 5157, Page 216

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4875, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1901