Skip to content

37 Prospect AveRed Bank, NJ 07701

Built 1901

Owner
---
Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Jun 18, 2025

Property Information

Block16
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,470
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$367,200
64%
Improvement Value:$208,500
36%
Total Assessment$575,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,696+9.4%
2024$8,863+6.5%
2023$8,324+2.2%
2022$8,143+4.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$610,000
Sq Ft1,470DeedBook 9751, Page 6710Recorded8/15/2025

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 5162, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1901