Skip to content

109 E Bergen Pl

Red Bank, NJ 07701

Built 1926

Last Sale Price
$930,000
Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block115
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,424
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$418,300
42%
Improvement Value:$575,300
58%
Total Assessment$993,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,390+3.4%
2024$16,823+23.4%
2023$13,630+4.2%
2022$13,082+4.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$930,000

From:

To:

Sq Ft2,424DeedBook 9602, Page 3433NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/28/2022

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,564DeedBook 9034, Page 477Recorded8/30/2013

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,564DeedBook 8429, Page 7245Recorded1/18/2005

Property Built

Built

Year Built: 1926