Skip to content

137 E Bergen Pl

Red Bank, NJ 07701

Built 1926

Owner
---
Last Sale Price
$954,000
Last Sale Date
Oct 31, 2025

Property Information

Block115
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$441,000
62%
Improvement Value:$264,700
38%
Total Assessment$705,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,350+10.1%
2024$9,400+1.7%
2023$9,239+2.5%
2022$9,015+4.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$954,000
Sq Ft1,512DeedBook 9765, Page 7392Recorded11/14/2025

Property Sale

Sale
$405,250

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 8386, Page 1131Recorded7/27/2004

Property Sale

Sale
$198,000

From:

To:

DeedBook 5762, Page 779Recorded10/22/1998

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5075, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1926