Skip to content

119 E Bergen Pl

Red Bank, NJ 07701

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$6,201,462
Last Sale Date
Oct 3, 2025

Property Information

Block115
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$351,100
95%
Improvement Value:$18,300
5%
Total Assessment$369,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,638+10.9%
2024$5,985+4.5%
2023$5,729-1.5%
2022$5,816+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$6,201,462
DeedBook 9760, Page 9924Recorded10/15/2025

Property Sale

Sale
$2,242,210
DeedBook 8413, Page 9993