Skip to content

43 Harrison AveRed Bank, NJ 07701

Built 1922

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Aug 1, 1997

Property Information

Block14
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$417,400
50%
Improvement Value:$413,300
50%
Total Assessment$830,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,247+5.0%
2024$13,568+4.2%
2023$13,022+3.7%
2022$12,557+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5638, Page 181

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 5638, Page 181Recorded8/15/1997

Property Sale

Sale
$7,500
DeedBook 5368, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1922