Skip to content

14 Lake AveFair Haven, NJ 07704

Built 1950

Last Sale Price
$399,900
Last Sale Date
Jan 5, 2004

Property Information

Block14
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$416,000
67%
Improvement Value:$205,000
33%
Total Assessment$621,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,442+2.9%
2024$10,144+6.4%
2023$9,532+2.3%
2022$9,322+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$399,900

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 8333, Page 6903Recorded2/23/2004

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

DeedBook 5954, Page 277Recorded7/14/2000

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 5404, Page 470

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5142, Page 649

Property Built

Built

Year Built: 1950