Skip to content

17 Harrison AveRed Bank, NJ 07701

Built 1927

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 18, 2026

Property Information

Block14
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
DescriptionF 1.5
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$417,400
55%
Improvement Value:$337,300
45%
Total Assessment$754,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,868+5.4%
2024$12,213+4.9%
2023$11,639+3.2%
2022$11,276+4.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927