Skip to content

16 Lake AveFair Haven, NJ 07704

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 2020

Property Information

Block14
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$409,000
50%
Improvement Value:$405,400
50%
Total Assessment$814,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,945-5.0%
2024$14,673+3.6%
2023$14,167+4.1%
2022$13,607+4.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,544DeedBook 8802, Page 8127Recorded10/22/2009

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,564DeedBook 8130, Page 3725Recorded7/31/2002

Property Built

Built

Year Built: 1965