Skip to content

138 Mechanic StRed Bank, NJ 07701

Built 1907

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Dec 9, 2024

Property Information

Block22
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class18
Description2F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,436
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$378,900
53%
Improvement Value:$337,100
47%
Total Assessment$716,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,139+5.2%
2024$11,537+4.6%
2023$11,031+3.5%
2022$10,658+2.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft1,436DeedBook 9719, Page 3715Recorded12/31/2024

Property Sale

Sale
$472,000

From:

To:

Sq Ft1,506DeedBook 9368, Page 9917Recorded9/17/2019

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,644DeedBook 8736, Page 9343Recorded8/25/2008

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

DeedBook 5811, Page 216Recorded4/13/1999

Property Sale

Sale
$156,000

From:

To:

DeedBook 5524, Page 587Recorded8/9/1996

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5268, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1907