Skip to content

47 Rector PlRed Bank, NJ 07701

Built 1907

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Sep 17, 1999

Property Information

Block1
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class45
Description2F 2G
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,868
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$563,700
46%
Improvement Value:$672,000
54%
Total Assessment$1,235,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,055+16.3%
2024$19,827+1.3%
2023$19,574+3.1%
2022$18,987+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

DeedBook 5874, Page 557Recorded10/29/1999

Property Sale

SaleMulti
$126,500
DeedBook 5296, Page 702

Property Built

Built

Year Built: 1907