Skip to content

19 Oldfield PlRed Bank, NJ 07701

Built 1932

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 2, 2007

Property Information

Block22
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description1.5S-S-E-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,973
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,000
61%
Improvement Value:$257,800
39%
Total Assessment$652,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,003+5.8%
2024$10,398+5.7%
2023$9,836+2.7%
2022$9,574+4.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,973DeedBook 8684, Page 1153Recorded10/19/2007

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4786, Page 409

Property Built

Built

Year Built: 1932