Skip to content

140 Mechanic St.Red Bank, NJ 07701

Built 1904

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block22
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,098
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,600
76%
Improvement Value:$122,400
24%
Total Assessment$510,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,408+7.1%
2024$7,852+8.2%
2023$7,255+1.2%
2022$7,170+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1904