Skip to content

143 Mechanic St.Red Bank, NJ 07701

Built 1924

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Dec 18, 2015

Property Information

Block23
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,932
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$446,300
59%
Improvement Value:$305,900
41%
Total Assessment$752,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,843+5.6%
2024$12,165+5.5%
2023$11,530+2.8%
2022$11,215+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 9153, Page 8618NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/24/2016

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,016DeedBook 8308, Page 1500Recorded12/12/2003

Property Built

Built

Year Built: 1924