Skip to content

66-68 Mechanic StRed Bank, NJ 07701

Built 1970

Last Sale Price
$938,800
Last Sale Date
Oct 18, 2021

Property Information

Block26
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class45
DescriptionF2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,638
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$352,800
35%
Improvement Value:$648,400
65%
Total Assessment$1,001,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,040+11.8%
2024$16,140+13.1%
2023$14,272+31.2%
2022$10,878+4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$938,800

From:

To:

Sq Ft2,638DeedBook 9555, Page 8576NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/4/2021

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,638DeedBook 9434, Page 6151Recorded8/19/2020

Property Built

Built

Year Built: 1970