Skip to content

46-48 Washington StRed Bank, NJ 07701

Built 1907

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Sep 22, 1993

Property Information

Block26
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class45
Description2S-VN-MF-3U-DG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,976
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$429,100
43%
Improvement Value:$561,800
57%
Total Assessment$990,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,766+20.4%
2024$14,751+2.6%
2023$14,384+3.5%
2022$13,900+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5251, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1907