Skip to content

25 Broad St

Red Bank, NJ 07701

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$2,500,000
Last Sale Date
Nov 27, 2007

Property Information

Block28
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class---
DescriptionDOR L' DOR
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage4,750
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,203,400
55%
Improvement Value:$993,000
45%
Total Assessment$2,196,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,696+16.0%
2024$32,504-3.5%
2023$33,671-1.0%
2022$34,027+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$2,500,000

From:

To:

Sq Ft4,750DeedBook 8708, Page 5539Recorded3/13/2008

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

DeedBook 8286, Page 3122Recorded10/13/2003

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5348, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1915