Skip to content

19 Broad StRed Bank, NJ 07701

Built 1878
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 9, 2024

Property Information

Block28
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCATCH 19
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage8,050
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,210,400
41%
Improvement Value:$1,709,400
59%
Total Assessment$2,919,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$51,767+31.6%
2024$39,329-2.8%
2023$40,454-1.0%
2022$40,860+3.7%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$6,100,000
DeedBook 9652, Page 4650Recorded7/19/2023

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

DeedBook 8048, Page 2828Recorded8/31/2001

Property Sale

Sale
$392,500

From:

To:

DeedBook 5803, Page 254Recorded3/9/1999

Property Built

Built

Year Built: 1878