Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
24-36 White St
Red Bank, NJ 07701
Commercial
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 16, 2007
Property Information
Block30
Lot42
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description1CB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage20,158
Acreage0.61
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$1,191,700
50%
Improvement Value:$1,208,300
50%
Total Assessment$2,400,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $50,300 | -27.8% |
| 2024 | $69,715 | -2.5% |
| 2023 | $71,523 | -1.0% |
| 2022 | $72,266 | +5.8% |
Property History
No events match the selected filters.