Skip to content

68 Harding RdRed Bank, NJ 07701

Built 1938

Last Sale Price
$910,000
Last Sale Date
Jul 13, 2022

Property Information

Block57
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,217
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$366,200
40%
Improvement Value:$546,500
60%
Total Assessment$912,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,694+2.2%
2024$17,306+13.2%
2023$15,283+30.7%
2022$11,689+4.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$910,000

From:

To:

Sq Ft2,217DeedBook 9605, Page 6690Recorded7/19/2022

Property Sale

Sale
$334,000

From:

To:

Sq Ft2,064DeedBook 8912, Page 8761NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/21/2011

Property Built

Built

Year Built: 1938