Skip to content

104 Bridge AveRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 8, 2022

Property Information

Block64
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class45
DescriptionF2 G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,249
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,200
38%
Improvement Value:$412,400
62%
Total Assessment$667,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,158+14.2%
2024$10,648+25.9%
2023$8,460+3.9%
2022$8,143+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,249DeedBook 9613, Page 9315NU CodeFamily (1)Recorded9/6/2022

Property Sale

Sale
$66,000

From:

To:

DeedBook 5668, Page 348NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/25/1997

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4977, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1920