Skip to content

57 Leighton AveRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 2008

Property Information

Block67
Lot32
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,358
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,600
42%
Improvement Value:$225,500
58%
Total Assessment$387,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,576+2.4%
2024$6,419+2.7%
2023$6,250+4.4%
2022$5,984+6.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5187, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1915