Skip to content

168 W Front StRed Bank, NJ 07701

Built 1901

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Jul 3, 2024

Property Information

Block6
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G4
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,292
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$419,000
71%
Improvement Value:$172,700
29%
Total Assessment$591,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,667-0.5%
2024$8,707-0.5%
2023$8,749+1.2%
2022$8,644+3.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

Sq Ft1,292DeedBook 9695, Page 5698Recorded7/12/2024

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5329, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1901