Skip to content

156 W Front St

Red Bank, NJ 07701

Built 1907

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2026

Property Information

Block6
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,077
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$420,500
62%
Improvement Value:$258,400
38%
Total Assessment$678,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,605+0.1%
2024$10,593-0.3%
2023$10,621+8.1%
2022$9,826+4.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft2,077DeedBook 9734, Page 1481Recorded4/17/2025

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,580DeedBook 8430, Page 1088Recorded1/19/2005

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 5039, Page 574

Property Built

Built

Year Built: 1907