Skip to content

40 Bank StRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jun 2, 2009

Property Information

Block78
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,800
54%
Improvement Value:$132,400
46%
Total Assessment$290,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,815+2.5%
2024$4,695+4.3%
2023$4,501+3.3%
2022$4,358+7.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 8778, Page 3573NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/9/2009

Property Sale

Sale
$83,900
DeedBook 4851, Page 907

Property Built

Built

Year Built: 1915