Skip to content

158 Newman Springs RdRed Bank, NJ 07701

Built 2008
Residential
Sheriff Sale Eligible

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 14, 2017

Property Information

Block84
Lot160
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class45
DescriptionF1 1/2 G3
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,078
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,200
25%
Improvement Value:$614,200
75%
Total Assessment$819,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,580+15.2%
2024$11,793+5.3%
2023$11,201+5.0%
2022$10,669+4.4%
Property History
Sales3Foreclosures1

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$279,000

From:

To:

Sq Ft2,665DeedBook 8544, Page 2628Recorded2/23/2006

Property Sale

Sale
$274,900

From:

To:

Sq Ft2,665DeedBook 8297, Page 855Recorded11/11/2003

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

DeedBook 5427, Page 614Recorded7/25/1995