Skip to content

326 Shrewsbury AveRed Bank, NJ 07701

Built 1901

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 24, 2009

Property Information

Block90
Lot23
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF2 G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,227
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,200
48%
Improvement Value:$338,900
52%
Total Assessment$653,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,704+4.9%
2024$11,153+14.7%
2023$9,724+4.2%
2022$9,329+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1901