Skip to content

11-13 Carmen PlRed Bank, NJ 07701

Built 1959

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Nov 16, 2012

Property Information

Block85
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class45
DescriptionF2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,792
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,300
45%
Improvement Value:$250,400
55%
Total Assessment$455,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,240+27.3%
2024$6,474+17.6%
2023$5,507+3.9%
2022$5,301+4.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,792DeedBook 8983, Page 9571NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/5/2012

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,792DeedBook 8950, Page 6860NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/24/2012

Property Built

Built

Year Built: 1959