Skip to content

269 Leighton AveRed Bank, NJ 07701

Built 2020

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Feb 12, 2021

Property Information

Block87
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,200
29%
Improvement Value:$387,300
71%
Total Assessment$544,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,779+4.4%
2024$9,364+6.2%
2023$8,816-10.1%
2022$9,801+2073.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

Sq Ft1,824DeedBook 9486, Page 3752Recorded3/3/2021

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$56,000

From:

To:

DeedBook 9356, Page 3504NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/5/2019