Skip to content

15 Westside AveRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 16, 2020

Property Information

Block88
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class18
Description2S-VS-OS-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,300
37%
Improvement Value:$346,800
63%
Total Assessment$552,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,791+4.9%
2024$9,330+11.8%
2023$8,342+5.2%
2022$7,927+5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,830,000
DeedBook 4517, Page 876

Property Built

Built

Year Built: 1920