Skip to content

376 Shrewsbury AveRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
May 4, 2007

Property Information

Block88
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,323
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,100
55%
Improvement Value:$170,700
45%
Total Assessment$377,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,783+6.5%
2024$6,371+16.2%
2023$5,485+3.9%
2022$5,280+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,323DeedBook 8651, Page 9349Recorded5/16/2007

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,323DeedBook 8039, Page 9552Recorded7/24/2001

Property Sale

Sale
$107,500

From:

To:

DeedBook 5851, Page 712Recorded8/19/1999

Property Sale

Sale
$68,000

From:

To:

DeedBook 5802, Page 166Recorded3/4/1999

Property Built

Built

Year Built: 1920