Skip to content

364 Shrewsbury AveRed Bank, NJ 07701

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Mar 5, 2019

Property Information

Block88
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2 G2
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,047
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
50%
Improvement Value:$281,500
50%
Total Assessment$558,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,942+5.8%
2024$9,396+17.2%
2023$8,015-0.9%
2022$8,088+3.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 9339, Page 6878NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded3/18/2019

Property Built

Built

Year Built: 1920