Skip to content

47 Spring StRed Bank, NJ 07701

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 2021

Property Information

Block22
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description2F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,530
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$391,600
55%
Improvement Value:$317,000
45%
Total Assessment$708,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,165+22.8%
2024$9,907+6.0%
2023$9,342+2.6%
2022$9,108+4.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1947