Skip to content

294 Shrewsbury AveRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 2008

Property Information

Block90
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,400
54%
Improvement Value:$182,200
46%
Total Assessment$393,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,109+0.4%
2024$6,087+15.2%
2023$5,282+0.2%
2022$5,271+4.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 8339, Page 4520Recorded3/15/2004

Property Sale

Sale
$93,500

From:

To:

DeedBook 5745, Page 351Recorded8/31/1998

Property Sale

Sale
$58,000

From:

To:

DeedBook 5531, Page 535Recorded9/6/1996

Property Built

Built

Year Built: 1920