Skip to content

39 E Westside AveRed Bank, NJ 07701

Built 1955

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Mar 17, 2017

Property Information

Block94
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
DescriptionF1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,400
48%
Improvement Value:$190,700
52%
Total Assessment$368,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,432+6.5%
2024$6,041+24.1%
2023$4,868+4.1%
2022$4,676+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$183,000

From:

To:

Sq Ft1,228DeedBook 9218, Page 4993Recorded3/21/2017

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 5364, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1955