Skip to content

44 Drummond Ave(Block 94 Lot 8)Red Bank, NJ 07701

Last Sale Price
$89,658
Last Sale Date
Dec 31, 2012

Property Information

Block94
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,800
99%
Improvement Value:$600
1%
Total Assessment$88,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,481+12.6%
2024$1,315+41.6%
2023$928-1.5%
2022$943+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$89,658

From:

To:

DeedBook 8995, Page 2104NU CodeFamily (1)Recorded2/5/2013

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 8529, Page 6151