Skip to content

51 E Westside AveRed Bank, NJ 07701

Built 1935

Last Sale Price
$44,500
Last Sale Date
Jun 17, 1999

Property Information

Block94
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage660
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,600
56%
Improvement Value:$137,800
44%
Total Assessment$313,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,438+7.4%
2024$5,064+26.2%
2023$4,013+3.4%
2022$3,883+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$44,500

From:

To:

DeedBook 5838, Page 13Recorded7/7/1999

Property Built

Built

Year Built: 1935