Skip to content

43 E Westside AveRed Bank, NJ 07701

Built 1935

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Nov 16, 2012

Property Information

Block94
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,400
51%
Improvement Value:$169,100
49%
Total Assessment$346,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,041+6.8%
2024$5,657+14.6%
2023$4,935+4.2%
2022$4,737+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 8983, Page 9580NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/5/2012

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 8948, Page 7284NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/11/2012

Property Built

Built

Year Built: 1935