Skip to content

48 Fransen DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1953

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jul 9, 1999

Property Information

Block131
Lot15
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description1.5S F G1
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,400
60%
Improvement Value:$103,600
40%
Total Assessment$261,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,770+4.0%
2024$6,512+2.3%
2023$6,363+2.0%
2022$6,238+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5023, Page 194

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1953