Skip to content

28 Florence AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2002

Property Information

Block131
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description1.5S F
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,400
64%
Improvement Value:$94,900
36%
Total Assessment$260,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,752+4.0%
2024$6,494+2.3%
2023$6,346+2.0%
2022$6,221+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 4204, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1953