Skip to content

28 Troy RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1948

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 2025

Property Information

Block131
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 SF F AG
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage1,648
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,400
57%
Improvement Value:$117,000
43%
Total Assessment$270,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,014+4.0%
2024$6,746+2.3%
2023$6,592+2.0%
2022$6,463+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,648DeedBook 23021, Page 734Recorded11/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 1948